full screen background image
Search
Cumartesi 25 Mayıs 2019
  • :
  • :

Ulusal Kulüp Lisansı aldık

2016-2017 Ulusal Lisans Süreci sonuçlandı. Türk futbolunda mali şeffaflık ve UEFA kriterlerine yakınlık adına 2011 yılında getirilen Ulusal Kulüp Lisans Sistemi’ne yaptığımız başvuruda yüzümüz güldü. Kocaeli Birlik Spor Kulübü olarak yaklaşık 3 aydır titizlikle yürüttüğümüz çalışma neticesinde, 6 kulübün 3 puan tenzili aldığı süreçte uyarısız, cezasız Ulusal Kulüp Lisansı aldık.

HİÇ CEZA ALMADIK

TFF Kulüp Lisans Kurulu, Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında son değerlendirmelerde bulunarak; en üst 3 lig olan Spor Toto Süper Lig, TFF 1. Lig ve Spor Toto 2. Lig’deki kulüplerin yapmış olduğu başvuruları inceledi. Birçok kulübün eksikliğinin tespit edildiği, uyarı aldığı ya da cezalandırıldığı dönemde herhangi bir ceza almadan süreci tamamlamak kulüp yönetiminde memnuniyet yarattı.

SONUCU BEKLEDİLER

Kocaeli Birlik Sportif AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı kulübün lisans kurulu her ayrıntıyı dikkatle inceleyerek ve talimatlara uygunluğunu kontrol ederek gerekli çalışmaları yürüttü. Oldukça dikkatli ve titiz çalışma isteyen süreci başarıyla atlatan kulüp lisans kurulu dün akşam TFF’nin yaptığı resmi açıklamayı heyecanla bekledi. Sorunsuz bir şekilde lisansı alma başarısı Erhan Yılmaz ve ekibini mutlu etti.

KUSURSUZ HAZIRLIK

Süreci değerlendiren Erhan Yılmaz, “Yaklaşık 3-4 aydır Ulusal Lisans almak için gerekli hazırlıklarımızı sürdürüyorduk. Bu konuda çalışma ekibimizle ilgili ince eleyip sık dokuduk. Titiz bir çalışma sürecinden sonra Ulusal Lisans aldık. Herhangi bir uyarı, ceza ya da ek süre verilmesi durumumuz olmadı. Eksiksiz ve kusursuz hazırlanmış olmanın neticesini aldık. Emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

Ulusal Kulüp Lisans Sistemi nedir, nasıl işliyor?

5 AÇIDAN DENETLEME

En üst 3 ligde yer alan kulüpleri ilgilendiren Ulusal Kulüp Lisans Sistemi tıpkı UEFA kriterlerinde olduğu gibi kulübün “hukuki, sportif, alt yapı, personel ve mali” açılardan denetlenmesi ve mali yapılarının uygunluğuna göre lisanslanıyor.

UEFA STANDARTLARI

Ulusal Kulüp Lisans Sistemi ile kulüplerin gerekli eğitimi almış profesyonel kadrolarla çalışması, genç takımlarını akademi ligleri seviyesine ulaştırması ve liglerde elit oyuncuların yetişmesi, UEFA standartlarında tesislere ve statlara sahip olması sağlanıyor.

AŞAMALI CEZALAR VAR

Başvurusuna eksikliği belirlenen kulübe süre tanınarak eksiklikleri gidermesi bekleniyor. Kulüp bu aşamayı geçemezse aşamalı olarak ceza alıyor. Bu sisteme uymayan kulüpler her sezon para cezası, puan silme cezası ya da lige katılamama cezası uygulanıyor.

MALİ KONTROL SAĞLIYOR

Kulüplerin denetim prosedürlerini içeren sistemde yapılan başvuruların ardından TFF kulüplerin mali dosyalarını inceliyor. Dolayısıyla kulüplerin mali durumlarıyla ilgili daha hassas hareket etmesini sağlıyor. Ayrıca kulüplerin transferlere ilişkin vadesi geçmiş borç bulundurmayarak, borçların seviyesinin kontrol altında tutulması sağlıyor. Ayrıca bu lisansı alan kulüpler, UEFA lisansı için gereken kriterleri daha kolay yerine getirmiş oluyor.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir