full screen background image
Search
Cuma 06 Aralık 2019
  • :
  • :

“Bitirici olamadık”

“Bitirici olamadık”

Sahada iyi işler yapıldığına dikkat çeken teknik direktörümüz Sebahattin Akbayrak, “Final pası sıkıntımız yok, final vuruşu sorunumuz var. Bitiriciliği yine yapamadık” dedi

Teknik direktörümüz Sehabattin Akbayrak maçın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Oyuncularımızın mücadelesinden ve isteğinden memnun olduğunu belirten teknik patronumuz karşılaşma, hakemin yönetimi, hatalar ve iyi yapılanlarla ilgili şunları söyledi: “

YİNE BİTİRİCİ OLAMADIK

Dengeli başlamaya ve iyi oynamaya çalıştık. Takım savunmasını özellikle iyi yapmaya çalıştık. Hafta boyunca bireysel eksikliklerimizi gidermeye çalıştık. Sakatlarımız ve cezadan dönenlerimiz vardı. Sol bek sıkıntımızı stoper oynayan ve geçen hafta cezalı olan Muhammet ile gidermeye çalıştık. Daha statik oynaması gerekti. Elinden gelenin en iyisini yaptı. 2.yarı attığımız golden sonra arka direği çok boş bıraktık. Hata yaptık ve gol yedik. İyi işler de yaptık. İyi toplar aldık. 0-0’da 2 tane yüzde yüz pozisyon yakaladık. Savunmanın arkasında attığımız, araya attığımız toplar da yakaladık. Ama sonuca, son vuruşa geç kaldık. Bitiriciliği yine yapamadık.

EĞİTİM GRUBU OYUNCUSU

Futbolun maçtan sonraki klasik açıklamalarını yapmak istemiyorum. Gerçek olan durum var; oyuncularımız eğitim grubu oyuncusu. U-21’e kadar olan dönemde oyuncular genelde eğitim maçları yapar, doğruları uygulamaya çalışırlar. Fiziksel performansları ve vücutlarıyla birlikte sert savunmayı yapıp doğru zamanda, doğru yerde olmaya çalışırken performans oyuncularında ise bu durum otomatiktir. Ve eğitim grubu oyuncularıyla performans oyuncuları birebire girdiğinde büyük farklar ortaya çıkar. Bunu maçta yaşadık. O yüzden pas oyunu yapmaya çalıştık. Oyuncularımın sahadaki duruşları, mücadele etme istekleri var. Ellerinden geleni yaptıklarını biliyorum. Onlardan memnunum.

***

KOLAYLARINA GELİYOR

Hakemleri anlayamıyorum. Önceden yıldız oyuncuları koruma durumu vardı. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Ancak sahada azarlandıkları zaman olumsuz etkileniyorlar. Birebir pozisyona girdikleri zaman rakip oyuncunun feveranıyla hakem hemen düdük çalıyor. Bu anlamda olumsuzluk yaşıyoruz. Art niyetten yapılan bir şey olmasa bile hakemlerin kolayına geliyor. Yaşları küçük diye çocuklarımızı azarlama hakları yok. Hakemler sadece gördüklerini yapmalı, yoruma girmemeli. Maçın sonucunu da hakemlere bağlamıyorum. Bu ligin kalitesinde mücadeleyi yüzde yüz yapmamız gerekiyor. 6-7 pozisyona giriyorsanız tamamında olmasa bile bir kısmında gol olmalı. Rakip kaleciyi zorlamalıyız.

***

TEMKİNLİ BAŞLIYORUZ

Maça dengeli başlıyoruz. İki takım da temkinli başlıyor. Hesaplar, stratejiler, takipler yapılıyor. Rakip de önce kendilerini garantiye alacak futbolu tercih ediyorlar. Herhangi bir hatayı yakaladığında da sonuç almaya gidiyor. Yüksek tempoda baskı olduğunda genç oyuncular hata yapabiliyor. Bu yaş grubunda bu da normal. Skoru yakaladıktan sonra rakip takım biraz daha rahat ve kendi alanında savunmaya geçiyor. Skoru eşitlediğimiz anda rakip tekrar öne geçmek istiyor. Dengede giden bölümde de pozisyon yakalıyoruz.  Biz hava toplarında ve dönen toplarda üstünlük sağlayamadık. En çok çalıştığımız konular ama şuana kadar bu alanlarda öne geçemedik. Bunlar temel eksiklerimiz. Hafta boyunca bütün metotları deniyoruz. Bu da bir süreç. Kısa zaman işleri değil bunlar.

***

ZAMANLA DUYMAYACAKLAR

Üst düzey futbolcu dış etkenlerden etkilenmez. Ama o tecrübeye gelene kadar inanılmaz maç trafiği ve atmosferler görür. Bizim taraftarımız uğultu halinde bütün stadı dolduran gruplar değil. Bölüm bölüm kümelenmiş haldeler. Benim kadar onların bireysel tepkileri de sahaya ulaşıyor. Bunlar oluyor. Bundan sonra da olacak. İnsanlar destekledikleri takımları izlemeye gelirler ve maç içinde hakeme de, rakip oyuncuya da, olumsuzluk halinde kendi oyuncularına da düşünmeden tepki gösterebilirler.  Önceden düşünülmüş, yaralayıcı, kırıcı sözler değildir. Bunlar normal ve taraftarın da hakkıdır. Oyuncularımız bazen şiddetli tepki görecekler ve daha az frekanslı tepkileri dikkate almayacaklar. Zamanla dış etkenden de etkilenmeyip tamamen oyuna konsantre olacaklar.

***

KENDİ EKOLÜMÜZ OLMALI

Stratejik, taktiksel ve müsabakalarda rakiplerin mevkisel anlamda oyuncu özelliklerine göre hazırlık yapıyoruz. Takım bütünlüğü içinde kendinize ait ekolünüz de olmalı. Kocaeli Birlikspor çok koşan, çok disiplinli, iyi mücadele eden, fırsat bulduğunda çok iyi paslar yapan ve 3.bölgeye çok iyi toplar aktarabilen takım olarak bilinmesi lazım. Pozisyonların gol olup olmaması çok önemli değil.

DÜŞERSİNİZ-ÇIKARSINIZ AMA…

İşin dramatik tarafı var; ligdesiniz, tutunmak zorundasınız. Ama hep de öyle bakmamak lazım. Kulüp olarak duruşumuz, ekolümüz, futbol felsefemiz olsun istiyoruz. Düşersiniz, çıkarsınız, şampiyon olursunuz, senesinde olamazsınız, peş peşe mağlubiyet veya galibiyet alırsınız. Hepsine hazırlıklı olmak ve abartmamak lazım. Futbolda bunlar var. Buranın Körfez FK olduğu zamanı biliyoruz; o dönemlerdeki birliktelik, düzen örnekti. Kulübün adı söylendiğinde herkesin aklına gelen özellikleri, duruşu vardır. Biz de buna önem veriyoruz.

BU ŞEHRİ TEMSİL EDİYORUZ

Biz yine çok disiplinli, iyi mücadele eden, koşan, rakibe, hakeme ve futbola saygısı olan bir ekip olduğumuzu, biraz daha iyi şeyler yapmaya çalıştığımızı göstereceğiz, şuana kadar da bunu gösterdiğimize inanıyorum. Öte yandan sonuçsal anlamda da gerçekler var. Transfer açılmadı. Açılsa takviyeler yapardık. 2 tane üst düzey oyuncu bile olsa bu takımın sahada çok farklı duruşu olurdu. Önümüzdeki maçlarda da yine arkamızdan böyle bir intiba bırakarak bu şehri temsil edeceğiz ve oyunumuzu oynayıp döneceğiz.

***

FİNAL PASI SIKINTISI YOK

Final pası sıkıntımız yok ama final vuruşunda yani son vuruşlarda sıkıntımız var. Son vuruş ayrı bir özgüven istiyor. Bu konuda ön plana çıkmış bir oyuncu profili vardır. Bizim oyuncularımızda bu anlamda özgüven problemi var ve henüz aşmış değiliz. Antrenmanlarda her şeyi çalışıyor, yapıyorsunuz ama vuruş ustalığı diye bir şey var. Bu doğuştan bir yetenektir ve geliştirirsiniz. Bu özelliği bulunmayan oyuncuya sonradan bunu kazandıramazsınız.  Çok fazla tekrarlar yaptırmak zorundasınız.

FUTBOLCU YETENEKLERİ

1995’ten bu yana alt yapı hocasıyım. Tüm kademelerde çalıştım. Yetiştiriciliği yaşadım. Kendi tecrübeme dayanarak; futbolculuk yetenekleri çok farklı farklı özellikleri üzerinde taşımayla oluyor; doğal devamlılık olmalı, sınırsal değerlerin yüksek olması lazım, vuruş ve pas kalitesi yüksek olmalı. Bunlar önemli araştırma sonucu bir araya getirilen gruplarla oluyor. Bunu sağlamak da imkanlarla doğru orantılı. Bunu yapabildiğiniz zaman çok fazla sıkıntı çekmezsiniz”.

 

 

 

 

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir